Nie każdy jest w stanie poradzić sobie sam z tego rodzaju problemem. Z pomocą przychodzą specjaliści. Psychoterapia i terapia grupowa przynoszą doskonałe efekty dla osób wyalienowanych z powodu COVID-19. Specjaliści pomagają takim osobą wyjść z kryzysu, zaś akceptacja grupy i osób o podobnych problemach pomoże przełamać lęk przed ponownym otwarciem na drugiego człowieka i readaptować się do życia w zbiorowości.
Ten z kolei może albo zaproponować
W przypadku problemów osobistych nie ma co się wstydzić profesjonalnej pomocy, czyli udania się to terapeuty. Ten z kolei może albo zaproponować terapię indywidualną (np. psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym) lub też grupową. Taka terapia grupowa polecana jest szczególnie ludziom, którzy czują, że muszą się wygadać, poczuć, że nie są ze swoim problemem sami. Pomaga ona również otworzyć się na innych i zrozumieć, że różni ludzie mogą mieć różne problemy, nieraz bardzo podobne, a nieraz odmienne.
Taka pomoc jest nieoceniona także po
Nadmiar obowiązków i intensywny tryb życia sprawiają, że coraz więcej osób potrzebuje fachowej pomocy psychologa, który pomoże uporać się z trudnościami i zmobilizować do działania. Taka pomoc jest nieoceniona także po traumatycznych przeżyciach.
Psychoterapia to często jedyne wyjście w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków bądź pornografii. Dla wielu pacjentów doskonałą opcją jest terapia grupowa, na której można uzyskać wsparcie i zrozumienie od osób, które zmagają się z podobnymi problemami.
Kwalifikacji na terapię grupową dokonuje psycholog
Kwalifikacji na terapię grupową dokonuje psycholog. Warto jednak mieć świadomość, w jakich sytuacjach zalecane jest skorzystanie z tej formy wsparcia.
Terapia grupowa organizowana jest najczęściej dla osób z zaburzeniami takimi jak: otyłość, nerwica, lęk, depresja, uzależnienia, DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Grupy terapeutyczne co do zasady są planowane w taki sposób, aby dotyczyły konkretnego problemu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszych efektów leczenia.
Niekiedy pacjentowi proponowana jest również psychoterapia indywidualna, stanowiąca uzupełnienie spotkań grupowych.